Oma yritys: leseiden tuotanto

* Laskelmissa käytetään maailman keskimääräisiä tietoja

Lese on jauhojen jauhamisen sivutuote. Ja niihin viitataan usein jätteinä. Ne ovat kovaa viljakuorta, joka säilyy jauhamisen jälkeen. Viime aikoihin asti leseet lähinnä ruokkivat kotieläimiä, mutta nyt niiden laajuus on laajentunut.

Leseiden edut ja niiden laajuus

Ei-asiantuntijat sekoittavat usein leseet kalvoihin - kotitalouskasvien puimiseen saatuun roskaan. Myakina koostuu pienistä osista piikkisistä ja palkokasveista (piikkikalvot, raaput, varret, palot jne.). Vain kalvoa käytetään edelleen yksinomaan rehuna, koska koostumuksessa se on lähempänä olkia, mutta eroaa siitä korkealla typpipitoisuudella ja paremmalla sulavuudella.

Jalostukseen käytetyn viljan tyypistä riippuen erotellaan useita lesejä: ruis, vehnä, riisi, ohra, tattari jne. Ne voivat vaihdella jauhatusasteessa. Jälkimmäisessä tapauksessa leseet voivat olla karkeita (suuria) ja ohuita (pieniä). Tämän tuotteen ravintoarvon määrää jauhemaisten hiukkasten pitoisuus siinä - mitä vähemmän niitä on leseissä ja mitä enemmän kuoria, sitä vähemmän ravitsevia. Vehnänleseiden kemiallinen koostumus prosentteina on seuraava: vesi - 14, 8%, proteiini - 15, 5%, rasva - 3, 2%, kuitu - 8, 4%, typpivapaat uuteaineet - 53, 2%, tuhka - 4, 9%. 100 kg leseitä sisältää noin 75 rehuyksikköä ja noin 13 kg sulavaa proteiinia.

Ominaisuuksiensa ansiosta leseitä käytetään naudan, hevosten, sikojen, lampaiden lihotukseen ja nuorten eläinten kasvattamiseen. Ei ole mitään yllättävää siinä, että "rehun" suunta on edelleen leseiden tuottajien pääasiallinen suunta.

Tämä tilanne on kehittynyt viime vuosisataan asti. 1900-luvun alussa leseet suljettiin kokonaan pois eurooppalaisten ruokavaliosta, koska sitä pidettiin jätteenä, vaikka tutkijat tiesivät jo, että ne sisälsivät enemmän proteiineja, rasvahappoja ja hivenaineita kuin itse viljassa. Useiden vuosikymmenien jälkeen tilanne muuttui huomattavasti: leseitä alettiin pitää arvokkaana ravintokuidun lähteenä. Suosituimpia olivat kauraleseet, joita lisättiin keitetyihin aamiaisiin, jotka on tarkoitettu ihmisille, jotka seuraavat terveyttä ja figuuria. Erityisen suosittu lese teräksen ruokavaliossa levittyen kasvissyöntiin. Tämä raaka-aine on tärkeä välttämättömien rasvahappojen ja hivenaineiden lähde.

Jotkut ravitsemusterapeutit vastustavat kuitenkin leseiden valmistajia, jotka pitävät tuotteitaan todellisena ihmelääkkeenä. Viimeksi mainitut ovat varmoja, että suulakepuristetuissa leseissä, jotka saadaan käyttämällä nopeaa suulakepuristimen rakeistinta, on vähän hyödyllisiä aineita ja hivenaineita. Lisäksi niiden käytölle on rajoituksia: leseet ovat vasta-aiheisia maha-suolikanavan sairauksissa pahenemisvaiheessa. Liiallisina käytettynä ne voivat johtaa ruoansulatusongelmiin.

Yleensä on kuitenkin vaikea riitauttaa leseiden hyödyllisyys. Kaikki biologisesti aktiiviset ravintoaineet varastoidaan viljan kovaan kuoreen. Korkeimman luokan vehnäjauhoissa varastoidaan enintään 10% arvokkaista aineista, joten siihen lisätään usein synteettisiä lisäaineita, mutta elintarviketuotteena siitä ei ole paljon hyötyä, vaikka sillä on korkeat makuominaisuudet. Lese sisältää suuren määrän rasvahappoja, joten täysjyväjauhot häviävät nopeasti, joten jauhojen tuotannossa on välttämätöntä erottaa leseet huolellisesti viljasta.

Leseitä käytetään paitsi dieettiravintolan aamiaismurojen, myös leivän valmistukseen. Tällöin on tärkeää laskea kaikkien komponenttien pitoisuus oikein: suuri määrä leseitä tuotteessa vähentää sen sulavuutta ja pieni määrä leseitä vaikuttaa suotuisasti leivän makuun ja parantaa ruuansulatusta. Yleisimmin leseitä käytetään tietenkin ruoanlaittoon. Kuten useita vuosia sitten, vehnänleseet ovat maamme suosituin, toiseksi rukiin ja kolmanneksi riisin.

Leseiden tuotanto

Lesetuotanto liittyy suoraan viljanjalostamiseen ja jauhojen tuotantoon, mikä on ymmärrettävää, koska leseet ovat tällaisen tuotannon sivutuote. Tarkastellaan sitä yksityiskohtaisemmin. Tämä prosessi alkaa raaka-aineiden - vehnän ja rukiin jyvien - vastaanotosta ja varastoinnista. Vilja tuodaan maanteitse tai rautateitse yritykseen ja siirretään hissiin. Aikaisemmin se punnitaan kuorma-autovaa'assa, jonka kantokyky on jopa 60 tonnia, tai rautateillä, jonka kantokyky on 150 tonnia.

Seuraava tuotantovaihe on viljan valmistelu ja jalostus. Ensin vilja syötetään viljanpuhdistusosastoon, jossa se puhdistetaan perusteellisesti erilaisista roskista ja epäpuhtauksista. Tätä varten käytetään erityislaitteita sarjalla seuloja, joilla on eri halkaisijaiset solut. Vilja puhalletaan voimakkaassa paineessa, jonka avulla voit poistaa pölyn ja pienet roskat. Metalli- tai metallimalmin hiukkaset erotetaan magneettisilla erottimilla, ja kivennäisperäiset hiukkaset (kivit, maa, asfaltti) erotetaan kiviseulakoneilla.

Sen jälkeen puhdistettu jyvä kaadetaan märkäkuorintalaitteisiin. Siellä se kaadetaan lämpimällä vedellä, lämmitetään lämpötilaan 30 - 40 ° ja sekoitetaan intensiivisesti, jolloin hedelmäkuori erotetaan osittain. Lämmin vesi auttaa vahvistamaan viljan gluteenia. Raaka-aineet jätetään bunkkeriin 2-3 tunniksi vuodevaatteita varten ja lähetetään sitten toiseen puhdistusvaiheeseen, jossa kuoret ja vieraat hiukkaset, joita ei ole aiemmin poistettu, erotetaan jyvistä. Sitten raaka-aine kostutetaan uudelleen ja kaadetaan suppiloon seuraavaa erättämistä varten pariksi tunniksi.

Lopuksi se lähetetään pneumaattisiin erotuskoneisiin ja syötetään jauhatuslokeroon. Teknologisesti optimaalisen viljan kosteuden tulisi tässä vaiheessa olla 15%.

Viljajauhatus tehdään valssaamoilla. Kun putoaa kahden tiukasti toisiinsa tiukasti puristetun pyörivän telan väliin, jyvä murskataan paloiksi. Sitten murskattu seos nousee ilmavirran avulla seulomiseen, jossa raaka-aine jaetaan 3 - 5 fraktioon hiukkasten koon mukaan. Siivilöinnin jälkeen jyvät virtaavat myös tuulimyllyihin. Ne kulkevat seulojen läpi ja puhdistetaan kuorihiukkasista. Tämän seurauksena saadaan valkoista viljaa, joka syötetään myöhemmin jauhatusvalssaamoihin, jossa se murskataan hienojen viljojen tilaan ja pienin osa - paksu. Pienet hiukkaset johdetaan jälleen rullajärjestelmien läpi ja syötetään jauhatuskoneisiin, joiden lukumäärä voi olla yksitoista. Vasta sen jälkeen, kun ne ovat läpikäyneet aterian, se erotetaan kokonaan tuotteen kuoresta.

Jauhojen, viljojen ja leseiden lisäksi nykyaikaisilla laitteilla varustetuissa myllyissä on koneita, jotka voivat myös emittoida viljan iturakenteisia hiukkasia, joiden koko on 2–2, 5 mm. Vehnäviljakasvit koostuvat kolmesta osasta - ulkokuorista (samat leseet), alkiosta ja jauhoisesta ytimestä (endospermi). Lese on sama kova jyvänkuori, sen kuitumainen ulkokerros. Endospermi, jota käytetään valkoisten jauhojen tuottamiseen, sisältää eniten tärkkelystä ja siinä on runsaasti hiilihydraatteja, mutta aleuronikerros, jolla on ruskehtava väri ja voi pilata lopullisen jauhon ulkonäön, poistetaan siitä. Viljan alkio sijaitsee keskellä, se sisältää eniten ravinteita, on välttämättömien rasvojen ja vitamiinien lähde. Tämä jäte sisältää paljon kuitua.

Esimerkiksi 100 g vehnänalkua sisältää vähintään puolet päivittäisestä ravintokuidun saannista. Vertailun vuoksi leseet sisältävät jopa 80% kuitua ja hieman vähemmän hyödyllisiä ja ravitsevia aineita. Siksi vehnänalkio on myös erittäin arvokas tuote biokemiallisessa koostumuksessaan. Se sisältää kuitenkin myös korkean rasvaprosentin (jopa 14%), joka jauheeksi murskattuna antaa sille katkeruuden. Tästä syystä viljan itää ei käytetä jauhojen tuotannossa.

Kaikkien edellä mainittujen toimenpiteiden jälkeen jauhot lähetetään kontrollisielaukseen lajikevirtauksen jälkeen. Tässä vaiheessa hiukkasesta, joka vahingossa putoaa hiukkasen kokonaismassaan, poistetaan siitä. Puhdistettu jauhe paineilmalla tislataan varastosäiliöön ja sieltä se jo tulee varastossa punnituskoneiden kautta tai lähetetään lastaamaan.

Takaisin leseihin. Seurauksena on, että jauhojen tuotannossa tuotetaan leseitä, mutta ne näyttävät kuluttajille tässä vaiheessa epätavallisilta. Tämä on vain kuorien sironta. Leseiden käytöllä löysässä muodossa on kuitenkin tiettyjä haittoja. Ensinnäkin niihin sisältyy varastoinnin ja kuljetuksen korkeat kustannukset. Irtotavarana olevat leseet vievät paljon tilaa ja vaativat erityisiä varastointi- ja kuljetusolosuhteita, mutta mikä tärkeintä, ne ovat erittäin pölyisiä, ja tämä ei aiheuta vain haittaa tuotteen käyttämiselle, vaan lisää myös tulipalon vaaraa varastoinnin aikana. Rakeistuksen aikana leseleseet tiivistetään melkein kymmenen kertaa. Tässä muodossa niitä varastoidaan pidempään, koska tuotteen alemmalla ominaispinta-alalla pienenee homehtuneiden ja hiivasienten vaikutus, vähemmän havaitaan kontaminaatiota elävien mikro-organismien muotoilla. Lisäksi bulkkialue kasvaa ja pölyn muodostuminen vähenee.

Leseiden rakeistus tehdään erityislaitteilla käyttämällä litteiden muottien puristimen rakeistimia tai vastaavia koneita. Puristimien lisäksi tällainen linja on varustettu jäähdytyspylväillä ja pellettien värähtelynerottimella. Alluiaaliset leseet lähetetään erityisiin astioihin pneumaattista kuljettinta käyttämällä erityisten kanavien kautta, ja sitten varastosäiliöön, joka vapauttaa metalliset epäpuhtaudet virrassa. Seuraavassa vaiheessa leseet pääsevät höyrytyssekoittimiin. Siellä ne höyrytetään lämpötilassa 120 - 150 ° ja lähetetään pellettipuristimiin. Paineen alla leseet puristetaan puristamalla valssaustelat matriisin reikiin. Matriisin pohjasta ne leikataan terävillä veitsillä ja jäähdytetään sitten jäähdytyskolonnilla lämpötilaan 20 ° tai 5 ° ympäristön lämpötilaa korkeammaksi.

Lopuksi loput rakeiset leseet seulotaan värähtelevällä erottimella, jolle huonommat rakeet poistetaan. Viimeksi mainitut lähetetään uudelleenrakeistamista varten, ja erottimen läpi kulkeneet rakeet lähetetään operatiivisiin säiliöihin varastointia varten.

Laitteet rakeisten leseiden tuotantoon

Oman leseiden tuotannon järjestämisessä on kaksi ilmeisintä aluetta. Ensimmäisessä tapauksessa tämä voi olla jauhojen jauhamisen lisäsuunta (erittäin kannattava ja lupaava). Tässä tapauksessa tuottavuus on suurin ja tuotantokustannukset - alhaisimmat. Leseet, joita tuotetaan suurina määrinä, myydään pääasiassa karjanrehuun. Osa hankitaan välittäjien toimesta, ja ne puolestaan ​​ovat pienyrityksiä, jotka harjoittavat leseiden pakkaamista ja myyntiä. Suuret yritykset tekevät saman, vain suurina määrinä. Viimeksi mainitut yleensä rakeistavat leseet yksinään. Oman jauhomyllyn avaaminen on liian kallista ja riskialtista. Varsinkin sellaisen sivutuotteen kuin leseiden valmistukseen.

Yritykset ostavat niitä suurten ja keskisuurten tukkumyyjiltä valmistajilta, rakeistavat ja pakatavat. Samalla tavalla ne tuottavat useita dieettiruokia - viljaa, kuitua ja erilaisia ​​sekoituksia, kuten aamiaismuroja.

Venäjän markkinoilla on laaja valikoima rakeisten leseiden tuotantoon tarvittavia laitteita, pääasiassa Euroopan (Baltian) ja Kiinan tuotantoa. Pelletin tuotantolinjat ovat yleismaailmallisia. Niiden avulla voidaan valmistaa rakeita sahanpurusta, ruohojauhoista, turpeesta, kuoren siemenistä, rehuseoksista, oljista, kuoresta ja kakusta, viljaleseistä jne. Linjan keskimääräinen tuottavuus on 1500 - 2500 kg / h. Tällaisten laitteiden rehujen ja leseiden tuottavuus on korkeampi kuin esimerkiksi auringonkukkakuoren.

Tällainen viiva painaa noin 5 tuhat kg ja sen kokonaismitat ovat pituus 4100 mm, leveys 3850 mm ja korkeus 5670 mm. Huomaa: tällaisen johdon asentamiseksi vaaditaan huone, jonka kattokorkeus on vähintään 6-7 m. Valmistajat antavat seuraavat laitteiden energiaindikaattorit: asennettu kokonaisteho - 98 kW, virran tyyppi vaihtovirtataajuus 50 Hz, verkkojännite 220/380. Linjan koostumus sisältää seuraavat komponentit: puristin, sekoitin, annostelija, suppilo, ruuvikuljetin, lajittelujäähdytin, tuuletin murun poistamiseen, ohjauskaappi. Tässä kokoonpanossa linjan hinta on 45 000 dollaria. Lisälaitteita on myös mahdollista asentaa. Tähän sisältyy pneumaattiset kuljetukset, joiden kapasiteetti on 5 tonnia tunnissa, irtotavaroiden lastaamiseksi ja purkamiseksi kuljetuksesta varastoihin ja päinvastoin, vasaramyllyn murskain, jonka kapasiteetti on 5 tonnia tunnissa (moottori ja suppilo), lastaus- ja purkuhitsauslaitteet, valssimylly rakeiden jauhamiseen, rehun sekoitin-höyrylaiva 1, 5 tonnin tunnissa tuottavuudella, kuolee halkaisijaltaan erilaisilla reikillä erikokoisten rakeiden valmistamiseksi, etulevy rakeistimelle. Pelletin tuotantolinja lisälaitteineen maksaa 70 000 dollaria.

Harkitse myös rakeisten leseiden täyttölaitteiden kustannuksia. Jos aiot tuottaa ei leseitä leseitä, vaan ruokavaliotuotteita, joudut lisäämään seokseen lisäkomponentteja, alkaen viljasta ja päättyen pähkinöihin, sokeroituihin hedelmiin, kuivattuihin hedelmiin, siemeniin jne. vaikeuttaa merkittävästi valmistusprosessia. Ensinnäkin kaikki hedelmälisät on ensin pestävä juoksevassa vedessä ja leikattava pieniksi paloiksi korkeissa lämpötiloissa. Lisäaineiden hankkiminen itse on kustannustehokkaampaa, mutta tämä vaatii lisäinvestointeja (joskus hyvin konkreettisia). Lisäksi asiantuntijoiden tulisi olla mukana ravintoseosten valmistuksessa. Ota huomioon, että jotkut hedelmät eivät sovellu automaattiseen pakkaamiseen, koska seoksen muiden komponenttien hiukkaset tarttuvat niihin, mikä tuhoaa välineet.

Tällaiset raaka-aineet on joko kuivattava lisäksi tai pakattava manuaalisesti, mikä lisää merkittävästi lopputuotteen kustannuksia. On parempi olla käyttämättä tällaisia ​​täyteaineita.

Jos haluat sijoittaa linjan täysin varustettuun, tarvitset vähintään 100 neliömetrin huoneen. mittarit apuohjelmilla ja sähköllä. Tällaiset teollisuudenalat sijaitsevat yleensä kaupungin laitamilla (teollisuusalueilla) tai sen ulkopuolella. Muutoin vuokrahinta on liian korkea, mikä vaikuttaa koko yrityksen kannattavuuteen. Monia yrittäjiä huolestuttava kiistanalainen kysymys on se, kannattaako tuotannon kanssa siirtyä alueelle. Useimmat asiantuntijat katsovat, että on parempi vuokrata huone lähempänä kaupunkia. Alemman alueen keskipalkka ja alhaisemmat vuokrakustannukset eivät ehkä kompensoi logistiikkakustannuksia tulevaisuudessa. Jos varat sallivat, on tietysti parempi harkita olemassa olevan yrityksen hankkimismahdollisuutta. Tällainen tuotantokompleksi, jossa on kaksi työpajaa ja joiden kokonaispinta-ala on 1200 neliömetriä. metriä voi ostaa hintaan 3, 5-4 miljoonaa ruplaa.

Tietysti kannattamatonta ottaa niin suuria alueita leseiden tuotantoon ja ostaa kalliita laitteita. Pienet ja keskisuuret yritykset ostavat vain rakeistettuja leseitä ja lisäävät sitten kuivattuja hedelmiä, sokeroituja hedelmiä jne. Tuloksena olevat seokset pakataan ja toimitetaan ruokakauppoihin, super- ja hypermarketteihin, erikoistuneisiin verkkokauppoihin jne. Vaikka nämä markkinat ovat erittäin houkuttelevat ja lupaava, mutta silti sen saavuttaminen, ja sitä enemmän on vaikea vastustaa, koska myös kilpailu on korkeaa.

Joka tapauksessa riippumatta siitä, minkä tuotantovaihtoehdon (mittakaavan) valitset, organisoitko sen tyhjästä vai päätätkö ostaa valmisvalmistajan ja investoisit sen nykyaikaistamiseen, ota yhteyttä asiantuntijoihin etukäteen. Ne auttavat sinua valitsemaan oikeat vaihtoehdot vaatimuksistasi ja suunnitellusta tuotantomäärästä riippuen.

Leseiden asettaminen ruokavalioksi

Yleisin uusien tulokkaiden tekemä virhe on markkinoinnin laiminlyönti ja asiantuntijoiden säästö. С одной стороны, эта экономия понятна: молодая компания отчаянно пытается снизить расходы и уменьшить сроки окупаемости бизнес-проекта. С другой стороны, такая экономия, как правило, чревата еще большими потерями в ближайшем будущем. Перед выводом любого нового продукта на рынок необходимо тщательно изучить ситуацию на нем: проанализировать конкурентов, оценить потребительский спрос. На основании полученных данных вы сможете сформировать ассортиментную линейку и правильно позиционировать свой продукт.

Действительно, отруби отличаются высоким содержанием клетчатки (до 80 %) и большим количеством питательных веществ. Это почти идеальный продукт для многочисленных желающих сбросить вес или сохранить фигуру. Почти – так как отруби имеют и некоторые побочные эффекты при чрезмерном употреблении. При этом отруби весьма калорийны. Они содержат от 165 ккал на 100 г, поэтому они прекрасно подходят для утоления голода. Все бы хорошо, если бы не один существенный минус – отруби имеют специфический вкус, поэтому производители зачастую выпускают их не в чистом виде, а в виде смесей с добавлением зерновых хлопьев, сушеных фруктов и даже овощей.

При этом в вашем ассортименте должны быть и негранулированные отруби, прошедшие специальную обработку. Дело в том, что отруби входят в программы многих известных диет, включая знаменитую диету Дюкана. В результате проведения многочисленных исследований оказалось, что лучше всего для диетических целей подходят отруби среднего размера и двойного помола. При этом большое значение для качества готового продукта имеет процедура просеивания. Установлено, что при шестикратном пропускании через сито разных размеров можно получить отруби с минимальным содержанием быстрых углеводов. Западные производители изготавливают отруби, в основном, в кулинарных целях и предпочитают тонкий помол, исключая процесс просеивания.

Такая продукция реализуется через отдельные продовольственные магазины, региональные торговые сети, супер- и гипермаркеты. Но попасть на полки крупных сетей новичкам будет очень сложно и затратно. Более того, не всегда эти расходы стоят того, ведь ваш продукт не будет знаком потребителям. Если ваши объемы производства довольно небольшие, то лучше сосредоточиться на одном регионе и начинать работать с отдельными магазинами.

Не стоит забывать и про рекламу. При небольших объемах производства и ограниченном бюджете лучше всего работать непосредственно с целевой аудиторией – через группы в социальных сетях, рекламу на специализированных сайтах и форумах (в том числе и скрытую).

При составлении бизнес-плана необходимо принимать во внимание сезонность такого бизнеса. Продажи подобной продукции напрямую зависят от сезона. Наибольший спрос наблюдается весной и летом, когда люди стараются соблюдать диету перед летним отдыхом.

Пшеничные отруби россыпью можно приобрести по цене от 2600 рублей за тонну либо 5, 80-8, 50 рублей за килограмм. Гранулированные отруби продается по цене от 4000 рублей за тонну. При этом в рознице эти же отруби реализуются по цене от 25-30 рублей за 200 грамм.

Sysoeva Liliya (c) www.clogicsecure.com - portaali pienyritysten liiketoimintasuunnitelmiin ja oppaisiin

18.08.2019


Suosittu Viestiä