Kuinka avata mini jätepaperin kierrätyslaitos

Kodin tavarat. Tuotanto ja myynti Matkamuisto- ja paperitavarat

Kuten tiedät, yksi suurkaupungin asukas purkaa noin 300 kg erilaista jätettä vuodessa. Näistä noin 40%, ts. 120 kg on jätepaperia - jatkokäsittelyyn soveltuvaa paperijätettä. Monet ovat lapsuudesta saakka tietäneet, että yksi sentti jätepaperia säästää yhden aikuisen puun ja 1 tonni korvaa 4 kuutiometriä puuta.

Jätepaperin kierrätys ei ole nykyään vain erittäin kannattavaa, vaan myös erittäin arvostettua ammattia, joka nostaa uuden yrityksen automaattisesti sosiaalisesti vastuulliselle, mikä puolestaan ​​antaa aloittelevalle yrittäjälle huomattavia lisäpalkkioita tavallisten kansalaisten ja kaikkien (mukaan lukien mukaan lukien aineisto) viranomaisten kannustaminen.

Jätepaperi jaetaan kolmeen tyyppiin tai luokkaan (standardin GOST 10700-97 mukaisesti):

Ryhmä "A" - korkealaatuista (esimerkiksi kirjoittamista ja tulostamista varten tarkoitetun valkoisen paperin jätteet ja paperipussit tai säkit)

Ryhmä "B" - keskikokoinen (kaikki painotuotteet paitsi sanomalehdet, pahvi jne.)

Ryhmä "B" - huonolaatuisia (sanomalehdet, väri- tai pahvi, kyllästetty erikoisyhdisteillä jne.).

Oikein kierrätettynä noin 3/4 käytetystä paperista menee kierrätykseen. Maassamme tämä luku on edelleen erittäin alhainen - 12%.

Paperinkierrätyslaitoksen erityispiirteet

Ennen pienjätepaperin kierrätyslaitoksen avaamista sinun on ensin ratkaistava kysymys sen raaka-ainetoimituksista: keskimääräisen minitehtaan kapasiteetti on jopa 10 tonnia jätepaperia päivässä.

Jätepaperia on useita lähteitä: vastaanotto väestöltä tai teollisuus-, kauppa- ja hallintoyrityksiltä ja instituutioilta.

Samaan aikaan hyväksymishinta on 500 - 1 500 ruplaa tonnilta ryhmän B jätepaperia paitsi pahvia ja 500 - 1 000 ruplaa tonnilta pahvia.

Tietysti näiden määrien vähimmäisarvo on tarkoitettu jalostuslaitoksesta vietävän jätepaperin kustannusten laskemiseen ja enimmäismäärän - jos myyjä toimittaa sen itse jalostuspaikkaan.

Paras vaihtoehto tuotantolinjan (pakkaus raaka-aineiden ja lopputuotteiden valmistamiseksi) hankkimiseksi on ostaa valmiin minitehtaan (jäsentää) kiinalaisilta valmistajilta.

Esimerkiksi Harbinin laitetehdas "SEYDE SHEBEY" myy valmispakkausta 15, 6 miljoonan juanin (71, 6 miljoonan ruplan) hintaan. Tehdas tuottaa kirjoituspaperia (10 tonnia päivässä).

Mutta on halvempia vaihtoehtoja: esimerkiksi pahvin tuotantolinja maksaa 5, 4 miljoonaa yuania (noin 24, 8 miljoonaa ruplaa) ja tuottaa kaksi kertaa enemmän (20 tonnia päivässä) pahvia tai käärepaperia.

Ensimmäinen jätepaperin käsittelylaitos vaatii 24 työntekijää (8 henkilöä, 3 vuoroa), toinen - 15-20 (5-7 henkilöä, 3 vuoroa). Tuotannon erityispiirteet ovat sellaiset, että koneiden on toimittava jatkuvasti.

Jätepaperin valmistusprosessi

Itse prosessi on seuraava. Jätepaperi ladataan erityisiin vesisäiliöihin, jossa se liotetaan ja sekoitetaan enemmän tai vähemmän homogeenisen kooman tai suurten kappaleiden tilaan.

Sitten nämä paperipalat murskataan värähtelevällä seulalla ja pyyhkimällä. Seuraavassa vaiheessa metalli (paperiliittimet jne.) Ja muut epäpuhtaudet poistetaan saadusta homogeenisesta seoksesta - pölystä, hiekasta, liukenemattomista liimahiukkasista muodostuva lika, painomuste, rasvat, orgaaniset jätteet, väriaineet jne.

Kaikkien edellä mainittujen toimenpiteiden jälkeen ylimääräinen vesi pumpataan pois, ja jäljellä olevaa amorfista massaa kutsutaan massana.

Massa syötetään paperikoneeseen. Kaksi erityistä mesh-rumpua kauhoittaa sen ylös, ja syntynyt fraktio asettuu ristikkoon. Sitten hänelle annetaan haluttu paksuus ja tasoitetaan tulevan arkin koko alueelle.

Tuloksena oleva teippi tulee sintrausrumpuun, jossa se lopulta kuivuu, tarttuu yhteen homogeeniseksi massaksi ja muuttuu suoraan paperiksi.

Kuten edellä mainittiin, pääongelma on tehtaan toimittaminen raaka-aineilla. Venäjällä valitettavasti kiinteän kotitalousjätteen käsittelykulttuuri, ja etenkin niiden erillinen hävittäminen, ei ole vielä saavuttanut eurooppalaisia ​​tai esimerkiksi japanilaisia ​​indikaattoreita.

Monet organisaatiot hävittävät jätteet usein sen sijaan, että hävittäisivät niitä. Siksi todennäköisesti on tarpeen ylläpitää myös raaka-aineiden hankkijoiden ja keräilijöiden henkilöstöä (ja tämä on vähintään 6 henkilöä 3 pienessä kuorma-autossa tai noutopaikassa, noin kahden kymmenen työpajassa työskentelevän lisäksi).

Tässä tilanteessa palkkarahasto, laskettuna 15-20 tuhatta ruplaa. henkilöä kohden kuukaudessa on 315–600 tuhatta ruplaa.

Kuinka kannattavaa on paperin tuotanto jätepaperista?

Keskimääräinen maailman hinta tonnilta kirjoituspaperia on 760 dollaria, 850 dollaria on tonnin pahvin hinta. Ruplassa tämä saadaan vastaavasti noin 22, 3 tuhatta ruplaa. ja 24, 9 tuhatta ruplaa. Mutta tämä on ulkomaisilla markkinoilla.

Kotimaiset valmistajat tarjoavat kirjoituspaperia hinnalla 780 - 1100 dollaria tonnilta (22, 8 - 32, 2 tuhatta ruplaa) ja pahvi - 18, 5 - 26, 5 tuhatta ruplaa. tonnia kohti.

Näin ollen vaikka myyntihinta on minimaalinen, työvoimakustannukset ovat korkeimmat ja ostetut raaka-aineet ovat korkeimpia, voitto on yli 5, 5 miljoonaa ruplaa. kuukaudessa (paperille) ja 9, 6 miljoonaa ruplaa. (pahville).

Vaikka vähennäisimme yleishyödylliset laskut (ja paperin tuotanto jätepaperista on vettä ja energiaa kuluttavaa prosessia), jotka ovat ”ympyrällä”, toisin sanoen hyvin suunnilleen ja valtavalla marginaalilla, joka on yhtä suuri kuin 75% voitosta, saamme vastaavasti 1, 4 ja 2, 4 miljoonaa nettotulos (reaaliluvut ovat vielä suurempia). Siksi laitteiden takaisinmaksuaika on ensimmäisessä tapauksessa hieman yli 4 vuotta ja toisessa - alle vuosi.

Pehmopaperin ja wc-paperin valmistus

Jos et ole valmis niin suuriin investointeihin, se ei ole pelottavaa. Jätepaperiliiketoiminta voidaan avata, ja se on paljon halvempaa, esimerkiksi käymäläpaperin tai lautasliinojen tuotannosta alkaen.

Tarvitset vain sellun valmistukseen tarkoitetun koneen, jonka arvo on 1, 6 - 6, 7 miljoonaa ruplaa. (riippuen lastin vetoisuudesta - 1–30 tonnia) ja todellisen pehmopaperin (wc-paperin) tuotantolinja, jonka voi ostaa 16 miljoonalla ruplalla.

Yhdestä tonnista raaka-ainetta saadaan noin 1-9, 5 tuhatta rullaa käyttövalmis WC-paperia.

Näin ollen yhden tonnin valmiiden tuotteiden kustannukset (ottaen huomioon raaka-aine-, henkilöstö- ja energia- ja vesikustannukset ovat 8-11 tuhatta ruplaa) ja tavanomaisen 120 gramman telan kustannukset (ottaen huomioon pahviholkin kustannukset, liima ja etiketti) - noin 2–3 ruplaa. Kun otetaan huomioon vähintään 9 tuhatta rullia päivässä ja kun otetaan huomioon kuukausi, joka vastaa 24 työpäivää, kokonaistuotantomäärä on 216 tuhatta rullia.

Laskelmien puhtaudeksi käytämme kustannuksia 3 ruplaa / rulla - bruttokustannukset ovat siis 648 tuhatta ruplaa.

Vain 20%: n vähimmäismarginaalilla (eli myyntihinta 3 ruplaa 60 kopioa) saamme kuukausittain nettotuloksen noin 130 tuhatta ruplaa. Totta, että tällaisten laitteiden takaisinmaksuaika on melko pitkä: yli 11 vuotta.

Kuten huomaat, tämä tekniikka ei ole liian kannattava käyttää pääteknologiana, vaan lisätekniikana - kokonaan.

Pavel Biryukov

c) www.clogicsecure.com - portaali pienyritysten liiketoimintasuunnitelmiin ja oppaisiin

Jätepaperin kierrätysvideo


Suosittu Viestiä